Tigers tennis teams bring home pair of region titles

SHARE NOW
Cowley Women’s Tennis Team. (Photos courtesy Cowley College)

By RAMA PEROO/Cowley College

Battling cold and windy conditions Friday and Saturday at the Region VI Tennis Championships in Great Bend, the Cowley College men’s and women’s tennis teams did not let the elements affect them as they brought home a pair of Region VI titles.

The region title was the second in a row for the top-ranked Tiger men’s tennis team, which did not drop a set while winning all six singles and all three region doubles titles.

“We came with the mentality of not only winning the regional championship but sweeping each of the singles and doubles,” Cowley head coach Manuel Raga said. “We have been working super hard for the past eight months, and it is paying off right now. I am very proud of this team, and this is another step toward the ultimate goal.”

The No. 2-ranked Lady Tigers got region titles from four of its six singles players and two of three doubles teams.

“I think we could have played better, but still very happy to win the region title,” Raga said. “It’s good we have time to work on things leading up to nationals.”

The Lady Tiger tennis team will compete at the NJCAA Division I National Tennis Championships May 6-10 in Tyler, TX. The Tiger men’s tennis team will take part in the NJCAA Division I National Tennis Championships May 15-19 in McKinney, TX.

Cowley Men’s Tennis Team.

MEN’S RESULTS:

1 Men’s Singles
#1 Takeshi Taco (Cowley) def #4 Antoine Adamiak (Seward County)
6-0, 6-2
#2 Gustavo Campos (Barton) def #3 Dante Despontin (Pratt)
6-1, 6-2
Championship: #1 Taco (Cowley) def #2 Campos (Barton)
7-6(6), 7-5
3rd Place: #4 Adamiak (Seward County) def
#3 Despontin (Pratt) 9-7

2 Men’s Singles
#1 Boruch Skierkier (Cowley) def #4 Richard Patte (Seward County)
6-0, 6-2
#2 Sebastiao Vilas (Barton) def #3 Gabriel Cuenca (Pratt)
2-6, 6-4, 6-4
Championship: #1 Skierkier (Cowley) def #2 Vilas (Barton)
6-0, 6-2
3rd Place: #3 Cuenca (Pratt) def #4 Patte (Seward County) 8-4

#3 Men’s Singles
#1 Bruno Nhavene (Cowley) bye
#2 Fernando Andre (Barton) def #3 David Arrieta (Pratt)
3-0, Retired
Championship: #1 Nhavene (Cowley) def #2 Andre (Barton)
6-3, 6-2
3rd Place: #3 David Arrieta (Pratt) bye

#4 Men’s Singles
#1 Hanamichi Carvajal (Cowley) bye
#2 Barnabas Kalaba (Barton) def #3 Vitor Goncalves (Pratt)
6-3, 3-6, 6-3
Championship: #1 Carvajal (Cowley) def #2 Kalaba (Barton)
4-6, 6-2, 6-1
3rd Place: #3 Vitor Goncalves (Pratt) bye

#5 Men’s Singles
#1 Reiya Komagata (Cowley) bye
#3 Tsholofelo Tsiang (Barton) def #2 Alex Ballinger (Pratt)
6-2, 6-1
Championship: #1 Reiya Komagata (Cowley) def
#3 Tsiang (Barton) 6-1, 6-0
3rd Place: #2 Ballinger (Pratt) bye

#6 Men’s Singles
#1 Taiyo Hirano (Cowley) bye
#2 Valentino Iveli (Pratt) def #3 Marno Du Plessis (Barton)
7-5, 3-6, 7-6(4)
Championship: #1 Hirano (Cowley) def #2 Iveli (Pratt)
6-1, 6-4
3rd Place: #3 Du Plessis (Barton) bye

#1 Men’s Doubles
#1 Taco/Nhavene (Cowley) def #4 Adamiak/Patte (Seward County)
6-1, 6-0
#3 Vilas/Andre (Barton) def #2 Despontin/Cuenca (Pratt)
7-6 (7), 7-6 (7)
Championship: #1 Taco/Nhavene (Cowley) def
#2 Vilas/Andre (Barton) 6-1, 6-3
3rd Place: #2 Despontin/Cuenca (Pratt) def
#4 Adamiak/Patte (Seward County) 8-5

#2 Men’s Doubles
#1 Carvajal/Hirano (Cowley) bye
#3 Kalaba/Tsiang (Barton) def #2 Arrieta/Iveli (Pratt)
6-4, 6-1
Championship: #1 Carvajal/Hirano (Cowley) def
#3 Kalaba/Tsiang (Barton) 6-1, 6-3
3rd Place: #2 Arrieta/Iveli (Pratt) bye

3 Men’s Doubles
#1 Skierkier/Komagata (Cowley) bye
#2 Ballinger/Moore (Pratt) def #3 Campos/Du Plessis (Barton)
6-3, 6-0
Championship: #1 Skierkier/Komagata (Cowley) def
#2 Ballinger/Moore (Pratt) 6-1, 6-3
3rd Place: #3 Campos/Du Plessis (Barton) bye

Final Men’s Team Standings:
1st Cowley (18 points)
2nd Barton (8 points)
3rd Pratt (5 points)
4th Seward County (.5 points)

 

WOMEN’S RESULTS:

1 Women’s Singles
#1 Alexandra Melnikova (Cowley) def #4 Dominique Van Vuuren (Pratt)
6-1, 6-7(8), 6-2
#2 Camille Belberka (Seward County) def #3 Clara Penido (Barton)
6-3, 6-0
Championship: Melnikova (Cowley) def #2 Belberka (Seward County)
6-0, 3-6, 6-2
3rd Place: #3 Penido (Barton) def #4 Van Vurren (Pratt) 8-4

#2 Women’s Singles
#1 Arina Babenko (Cowley) def #4 Emily Ryan (Pratt)
6-0, 6-0
#3 Carol Mora (Seward County) def #2 Luciana Braga (Barton)
6-2, 5-7, 6-4
Championship: #3 Mora (Seward County) def #1 Babenko (Cowley)
7-5, 6-4
3rd Place: #3 Braga (Barton) def #4 Ryan (Pratt) 8-2

#3 Women’s Singles
#1 Isid Hernandez (Cowley) def Nathalia Rodrigues (Pratt)
6-0, 6-0
#2 Tshegofatso Tsiang (Barton) def #3 Ana Isabela Serrano (Seward County)
6-4, 1-6, 6-1
Championship: #2 Tsiang (Barton) def #1 Hernandez (Cowley)
7-5, 6-4
3rd Place: #3 Serrano (Seward County) def #4 Rodgrigues (Pratt) 8-0

#4 Women’s Singles
#1 Ntokozo Zungu (Cowley) def #4 Olivet Shove (Pratt)
6-0, 6-0
#3 Azul Barrios (Barton) def #2 Jaena Morais (Seward County)
6-0, 3-6, 6-4
Championship: #1 Zungu (Cowley) def #3 Barrios (Barton)
6-4, 6-3
3rd Place: #2 Morais (Seward County) def #4 Shove (Pratt) 8-0

#5 Women’s Singles
#1 Mariia Koroleva (Cowley) bye
#3 Camila Corrales (Seward County) def #2 Carmen Lyons (Barton)
2-6, 7-5, 6-2
Championship: #1 Koroleva (Cowley) def #3 Corrales (Seward County
7-5, 6-3
3rd Place: #2 Lyons (Barton) bye

6 Women’s Singles
Championship: #1 Camila Neyra (Cowley) def #2 Ana Vasilis (Barton)
6-1, 6-4
*No 3rd Place

#1 Women’s Doubles
#1 Belberka/Mora (Seward County) def #4 Van Vurren/Ryan (Pratt)
6-3, 6-0
#2 Melnikova/Hernandez (Cowley) def #3 Penido/Tsiang (Barton)
6-2, 6-4
Championship: #1 Belberka/Mora (Seward County) def
#2 Melnikova/Hernandez (Cowley) 7-5, 5-7, 7-6(2)
3rd Place: #3 Penido/Tsiang (Barton) def Van Vuuren/Ryan (Pratt) 9-8(4)

#2 Women’s Doubles
#1 Babenko/Zungu (Cowley) def #4 Rodriguez/Shove (Pratt)
6-0, 6-0
#3 Serrano/Morais (Seward County) def #2 Braga/Barrios (Barton)
6-2, 6-4
Championship: #1 Babenko/Zungu (Cowley) def
#3 Serrano/Morais (Seward County) 4-6, 6-1, 6-4
3rd Place: #2 Braga/Barrios (Barton) def #4 Rodriguez/Shove (Pratt) 8-1

3 Women’s Doubles
Championship: #1 Koroleva/Neyra (Cowley) def
#2 Lyons/Vasilis (Barton) 6-0, 6-2

Final Women’s Team Standings:
1st Cowley (15 points)
2nd Seward County (8 points)
3rd Barton (7.5 points)
4th Pratt (0 points)

https://watkinsdds.com/
https://www.allabouttreesok.com/
https://www.custominternet.biz/ksok/